Oficjalny Serwis Internetowy Senatora RP

Portal zawiera najnowsze informacje o działalności Senatora RP Aleksandra Szweda

Zmiany w ordynacji wyborczej

Zmiany w ordynacji wyborczej Zmiany w ordynacji wyborczej archiwum prywatne Senatora Aleksandra Szweda

Wrocławscy radni podjęli uchwałę w sprawie korekty dotyczącej okręgów wyborczych w mieście. Co się zmieni? Jak będą wyglądały przyszłe wybory samorządowe? Pytamy radnego dr Krystiana Mieszkałę i senatora Aleksandra Szweda.

– Konieczność korekty w okręgach wyborczych wynika ze zmian ustawowych i w przypadku Wrocławia są one kosmetyczne. Okręgi jednomandatowe zostały utrzymane w gminach do 20 tys. co oznacza, że w dużych gminach będą obowiązywały wybory większościowe – mówi nam wrocławski radny dr Krystian Mieszkała.

– Pewną nowością jest wydłużenie kadencji rad z 4 do 5 lat. W wypadku Wrocławia ustawodawca nie wprowadził okręgów jednomandatowych zatem w dalszym ciągu obowiązują wybory większościowe W okręgu nr 2 dodano osiedla Swojczyce – Strachocin -Wojnów i jednocześnie utrzymano dotychczasową liczbę wybieranych radnych. W okręgu numer 3 nastąpi zmiana liczby mandatów zmniejszenie z 6 do 5 natomiast w okręgu numer 6 liczba mandatów z obecnych 5 zwiększy się do 6. Warto podkreślić że zmiana ta nie będzie oddziaływać na wyniku poszczególnych komitetów wyborczych – podkreśla dr Mieszkała.

O zmiany dotyczące nowelizacji ustawy – Kodeks wyborczy zapytaliśmy senatora Aleksandra Szweda z Dolnego Śląska, który jest członkiem komisji ustawodawczej. Jego zdaniem wprowadzane przez PiS zmiany są bardzo ważne.

– Znamy sytuację wyborów samorządowych 2014 r., gdzie z powodu awarii systemu informatycznego, przez prawie dwa tygodnie od dnia wyborów nie mogliśmy poznać oficjalnych wyników. A ogłoszone po tym czasie wyniki do sejmików wojewódzkich i rad powiatów pokazały, że co piąty wyborca oddał nieważny głos. Były okręgi w których nieważnych głosów było ponad 40%. Bez względu na okoliczności, obrazuje to potrzebę nowelizacji, która ma na celu wyeliminowanie wszelkich możliwości nieprawidłowości i fałszerstw – mówi nam senator Aleksander Szwed. I dodaje, że najważniejsze postulowane zmiany, to m.in. zniesienie wyborów dwudniowych. – Trybunał Konstytucyjny uznał już w 2011 r. za niezgodne z konstytucją wybory dwudniowe do Sejmu, Senatu oraz na Prezydenta RP. Zniesienie ich także w wyborach samorządowych zmniejszy ryzyko nieprawidłowości i fałszerstw. Ważnym czynnikiem będzie powołanie również dwóch obwodowych komisji wyborczych, gdzie w tym wypadku druga wypoczęta komisja przystąpi do procedury liczenia głosów. I to z obowiązkiem obecności w lokalu 2/3 jej składu. Nowym rozwiązaniem będzie również transmisja z lokalu wyborczego w dniu głosowania oraz wiele innych ciekawych rozwiązań o których będziemy tu jeszcze dyskutować – podkreśla.

Istotna jest też kwestia zmian w zakresie wyboru poszczególnych władz. Proponowanymi rozwiązaniami będą m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, wydłużenie kadencji samorządów do pięciu lat, oraz kwestia zmian związanych z jednomandatowymi okręgami w gminach – wylicza dolnośląski parlamentarzysta. – Jak wiemy każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Tak samo jest w przypadku jednomandatowych okręgów wyborczych do rad gmin. W pierwotnej propozycji projektu poselskiego były założenia całkowitego zniesienia jednomandatowych okręgów wyborczych, jednakże po poprawkach mamy utrzymanie JOW-ów do rad gmin do 20 tys. mieszkańców. Nie jestem zwolennikiem ich utrzymania, ponieważ nie gwarantują one reprezentacji poszczególnych lokalnych komitetów wyborczych. Lokalnych, ponieważ tak naprawdę to nie partie polityczne dominują w wyborach samorządowych na szczeblu gminnym, zwłaszcza w gminach do 20 tys. mieszkańców – zaznacza Szwed. – A jeżeli mamy jednomandatowy okręg wyborczy, w przypadku większej liczby kandydatów, może być tak że kilkanaście procent wyborców wybierze radnego, a pozostała część wyborców nie będzie miała ani swojego bezpośredniego reprezentanta, ani pośredniego – wybranego z listy danego komitetu. W drodze kompromisu przedstawiona nowelizacja zakłada utrzymanie JOW-ów w gminach do 20 tysięcy mieszkańców – podkreśla senator i zwraca uwagę na potrzebę utrzymania głosowania korespondencyjnego, której jest szczególnie ważne dla niepełnosprawnych i Polaków mieszkających za granicą.

Gazeta Polska Codziennie „Dodatek Dolnośląski”

http://wdolnymslasku.com/2018/02/20/zmiany-w-ordynacji-wyborczej-bez-falszerstw-krocej-i-przed-kamera-sprawdz-opinie-politykow/

Czytany 623 razy

moje

Opinie

Zapraszam do poczytania mojego Bloga. Zamieszczam w nim swoje opinie oraz wrażenia z pracy w Senacie RP

ZACZNIJ TUTAJ >>

wokół

Regionu

Najnowsze wiadomości z Dolnego Śląska: co słychać w powiatach: dzierżoniowskim, kłodzkim i ząbkowickim?

CZYTAJ TUTAJ >>

o mnie

Media

Przeczytaj co na mój temat i na temat mojej działalności sądzą media w Polsce i Europie.

CZYTAJ TUTAJ >>

 

Biuro w Kłodzku

ul. Niska 1
57-300 Kłodzko
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
pon-pt 07:30 - 15:30

 

Biuro w Bystrzycy Kłodzkiej

ul. Okrzei 20
57-500 Bystrzyca Kłodzka
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
umów się telefonicznie

 

Biuro w Kudowie-Zdroju

ul. Główna 26 B
57-350 Kudowa-Zdrój
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
umów się telefonicznie

 

Biuro w Ząbkowicach Śląskich

ul. 1 Maja 7
57-200 Ząbkowice Śląskie
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
umów się telefonicznie

Wszelkie prawa zastrzeżone