Oficjalny Serwis Internetowy Senatora RP

Portal zawiera najnowsze informacje o działalności Senatora RP Aleksandra Szweda

Robocza wizyta

Polsko-Czeska współpraca transgraniczna Polsko-Czeska współpraca transgraniczna źródło: archiwum Senatora

Z Partnerami o rozwoju pogranicza

Na spotkaniu z przewodniczącym czeskiego Senatu Marszałek Karczewski podkreślił, że Polska będzie kontynuować działania Czech podczas sprawowania przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej od lipca br., tak, by głos krajów tego regionu był bardziej słyszalny w Unii Europejskiej.
Z kolei przewodniczący Štěch podkreślił zgodność Polski i Czech w wielu kwestiach dotyczących polityki Unii Europejskiej, w tym podejścia do kwestii migracji. Wyraził nadzieję, że wszystkie państwa Grupy Wyszehradzkiej odrzucą projekt kwot  dotyczących relokacji migrantów, a tym bardziej nie zgodzą się na mechanizm kar za  nie przyjęcie określonej liczby migrantów. „Myślę, że dochodzi często do nadużywania słowa solidarność, które nie jest tutaj wcale na miejscu” - ocenił czeski polityk. Przypomniał, że w deklaracji przyjętej na zakończenie szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze kraje V4 wyraziły sprzeciw wobec propozycji obowiązkowych kwot redystrybucji migrantów w ramach Wspólnoty. Dodał, że Czechy wspierają Polskę w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, o czym będzie mowa na zbliżającym się szczycie Sojuszu w Warszawie.
Politycy rozmawiali także o stosunkach bilateralnych, o współpracy między regionami Polski i Czech, o współpracy między parlamentami obu państw, a także parlamentarnych grup przyjaźni. Wymienili się poglądami na temat polityki Komisji Europejskiej, a także zbliżającym się unijnym referendum w Wielkiej Brytanii.

Marszałek Karczewski dziękował czeskim władzom za troskę i dbałość o polską mniejszość narodową zamieszkałą w Republice Czeskiej.

Stanisław Karczewski  zaprosił przewodniczącego czeskiego Senatu na wrześniowe spotkanie przewodniczących parlamentów Grupy Wyszehradzkiej, które odbędzie się w Krynicy przy okazji Forum Ekonomicznego. Podkreślił, że Polska chce zorganizować spotkanie Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy. Zaznaczył, że dla Ukrainy wsparciem byłoby podtrzymanie sankcji wobec Rosji. Dodał, że liczy na wsparcie w tej kwestii  krajów wyszehradzkich.

Wcześniej o konieczności utrzymania Unii Europejskiej w całości i nie dzielenia jej na wschodnią i zachodnią, a także o zbliżającym się szczycie NATO w Warszawie i przejęciu przez Polskę przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej rozmawiał marszałek Senatu z czeskim ministrem spraw zagranicznych Lubomírem  Zaorálkiem.

TEAM

Administrator techniczny portalu

Artykuły powiązane

moje

Opinie

Zapraszam do poczytania mojego Bloga. Zamieszczam w nim swoje opinie oraz wrażenia z pracy w Senacie RP

ZACZNIJ TUTAJ >>

wokół

Regionu

Najnowsze wiadomości z Dolnego Śląska: co słychać w powiatach: dzierżoniowskim, kłodzkim i ząbkowickim?

CZYTAJ TUTAJ >>

o mnie

Media

Przeczytaj co na mój temat i na temat mojej działalności sądzą media w Polsce i Europie.

CZYTAJ TUTAJ >>

 

Biuro w Kłodzku

ul. Niska 1
57-300 Kłodzko
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
pon-pt 07:30 - 15:30

 

Biuro w Bystrzycy Kłodzkiej

ul. Okrzei 20
57-500 Bystrzyca Kłodzka
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
umów się telefonicznie

 

Biuro w Kudowie-Zdroju

ul. Główna 26 B
57-350 Kudowa-Zdrój
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
umów się telefonicznie

 

Biuro w Ząbkowicach Śląskich

ul. 1 Maja 7
57-200 Ząbkowice Śląskie
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
umów się telefonicznie

Wszelkie prawa zastrzeżone