Oficjalny Serwis Internetowy Senatora RP

Portal zawiera najnowsze informacje o działalności Senatora RP Aleksandra Szweda

Spotkanie na Słowacji

Senator Aleksander Szwed uczestniczył w wizycie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego na Słowacji. Senator Aleksander Szwed uczestniczył w wizycie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego na Słowacji. źródło: prywatne archwium Senatora RP Aleksandra Szweda

Senator Aleksander Szwed uczestniczył w wizycie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego na Słowacji. Udział w otwarciu sesji Rady Narodowej.

W dniu 29.01.2019 r., po spotkaniu u premiera Słowacji Petera Pellegriniego, marszałek Senatu wraz z delegacją udał się do gmachu parlamentu Słowacji gdzie wziął udział w uroczystym otwarciu, pierwszej w tym roku, sesji Rady Narodowej.

Najpierw jednak Polska delegacja spotkała się ponownie z przewodniczącym Rady Narodowej Słowacji Andrejem Danko. Potwierdzona została chęć podpisania porozumienia dotyczącego ścisłej współpracy między parlamentami Polski i Słowacji. „Po powrocie do kraju będę rozmawiał z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, aby podpisanie tej deklaracji nastąpiło możliwie jak najszybciej” – zapewnił marszałek Senatu. Zaproponował, aby nastąpiło to w Zakopanem na przełomie lutego i marca br. Zdaniem marszałka spotkanie będzie okazją, nie tylko do wzmocnienia współpracy parlamentarnej, lecz także regionalnej. Dlatego zaproponował, aby uczestniczyli w nim przedstawiciele władz samorządowych Zakopanego i Popradu, a także minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński i wicepremier Słowacji Richard Raši. "Bardzo się cieszę, że będę mógł podpisać deklarację o wzmocnionej współpracy między Radą Narodową Słowacji a Senatem i Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej. Stosunki między Słowacją a Polską są już najlepsze w historii” – podsumował przewodniczący Danko.

W trakcie spotkania rozmawiano także o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. „Jestem przekonany, że tegoroczne wybory do Euruparlamentu będą bardzo ważne. Szczególnie w kontekście wyzwań, przed którymi stoi Wspólnota, jak choćby brexit czy degradacja wizerunku Unii wśród obywateli” – zaznaczył Andriej Danko. Jego zdaniem ważne będzie także, kto obejmie stanowisko szefa Parlamentu Europejskiego i czy będzie potrafił wprowadzić nowy mechanizm wymiany informacji między Parlamentem Europejskim a parlamentami narodowymi. W jego ocenie, problemy komunikacyjne na tej linii doprowadziły do braku porozumienia w wielu sprawach. Zaznaczył, że wyrazem kryzysu zaufania słowackich obywateli do unijnych instytucji była bardzo niska frekwencja w poprzednich wyborach, która wyniosła zaledwie 12%. „Zgadzam się, że wybory w maju będą bardzo ważne dla nas wszystkich. To, o czym mówimy wynika z ogromnego dystansu, jaki dzieli struktury Unii Europejskiej od obywateli” – ocenił marszałek Senatu. Podkreślił, że z jednej strony jest bardzo duże, około 80%, poparcie Polaków dla członkostwa we wspólnocie, a z drugiej udział w wyborach europejskiech ma najsłabszą frekwencję z pośród wszystkich przeprowadzanych w kraju wyborów. „Zadaniem nas – parlamentarzystów, jest przybliżyć Unię Europejską obywatelom” – powiedział Stanisław Karczewski.

TEAM

Administrator techniczny portalu

Artykuły powiązane

moje

Opinie

Zapraszam do poczytania mojego Bloga. Zamieszczam w nim swoje opinie oraz wrażenia z pracy w Senacie RP

ZACZNIJ TUTAJ >>

wokół

Regionu

Najnowsze wiadomości z Dolnego Śląska: co słychać w powiatach: dzierżoniowskim, kłodzkim i ząbkowickim?

CZYTAJ TUTAJ >>

o mnie

Media

Przeczytaj co na mój temat i na temat mojej działalności sądzą media w Polsce i Europie.

CZYTAJ TUTAJ >>

 

Biuro w Kłodzku

ul. Niska 1
57-300 Kłodzko
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
pon-pt 07:30 - 15:30

 

Biuro w Bystrzycy Kłodzkiej

ul. Okrzei 20
57-500 Bystrzyca Kłodzka
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
umów się telefonicznie

 

Biuro w Kudowie-Zdroju

ul. Główna 26 B
57-350 Kudowa-Zdrój
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
umów się telefonicznie

 

Biuro w Ząbkowicach Śląskich

ul. 1 Maja 7
57-200 Ząbkowice Śląskie
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
umów się telefonicznie

Wszelkie prawa zastrzeżone