Oficjalny Serwis Internetowy Senatora RP

Portal zawiera najnowsze informacje o działalności Senatora RP Aleksandra Szweda

Spotkanie z przedstawicielami Polonii

Spotkanie z przedstawicielami Polonii Spotkanie z przedstawicielami Polonii źródło: prywatne archiwum Senatora RP Aleksandra Szweda

Senator Aleksander Szwed uczestniczył w wizycie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego na Słowacji. Spotkanie z przedstawicielami Polonii.

Wizyta na Słowacji jest także okazją do spotkania marszałka Senatu i senatorów: Barbary Zdrojewskiej i Aleksandra Szweda z przedstawicielami Polonii. W ambasadzie polski w Bratysławie marszałek spotkał się z przedstawicielami funkcjonujących w tym kraju organizacji polonijnych. Spotkanie oficjalnie rozpoczął ambasador Polski na Słowacji Krzysztof Strzałka, który przywitał gości z Polski i podziękował przedstawicielom Polonii za przybycie na spotkanie.

Następnie głos zabrał marszałek Stanisław Karczewski „Dziękuję za aktywność i pracę na rzecz budowania wspólnoty polonijnej na Słowacji. Senat wspierał i dalej będzie wspierał Polonię. To wielka szansa i nasze zobowiązanie” – powiedział marszałek Karczewski. Mówił, że liczy na kolejne inicjatywy, nie tylko kulturowe – promujące Polskę, lecz także oświatowe. Marszałek podkreślił, że organizacje polonijne w różnych częściach świata zawsze podkreślają potrzebę wpierania nauczania języka polskiego i przekazywania wiedzy, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży mieszkającej poza granicami.

Szacuje się, że na terenie Słowacji mieszka ponad 4 tys. osób pochodzenia polskiego. Pod względem liczebności to ósma grupa narodowościowa w tym kraju. Z uwagi na duże rozproszenie Polonii na terytorium kraju nauczania języka polskiego w ramach systemu oświaty nie jest prowadzona. Istotną rolę w nauczaniu języka i przekazywaniu wiedzy o Polsce odgrywa Szkolny Punkt Konsultacyjny przy polskiej ambasadzie. Na Słowacji działa także jedna szkółka Polonijna, w Nitrze. Najstarszą organizacją polonijną jest Klub Polski – Stowarzyszenie Polaków i ich Przyjaciół na Słowacji, które liczy około 500 członków. Klub polski od ponad 23 lat wydaje miesięcznik Monitor Polonijny. Druga duża organizacja polonijna to, powstałe w 2006 roku w Żylinie, Stowarzyszenie Społeczne Polonus. Przynależy do niego około 150 osób.

TEAM

Administrator techniczny portalu

Artykuły powiązane

moje

Opinie

Zapraszam do poczytania mojego Bloga. Zamieszczam w nim swoje opinie oraz wrażenia z pracy w Senacie RP

ZACZNIJ TUTAJ >>

wokół

Regionu

Najnowsze wiadomości z Dolnego Śląska: co słychać w powiatach: dzierżoniowskim, kłodzkim i ząbkowickim?

CZYTAJ TUTAJ >>

o mnie

Media

Przeczytaj co na mój temat i na temat mojej działalności sądzą media w Polsce i Europie.

CZYTAJ TUTAJ >>

 

Biuro w Kłodzku

ul. Niska 1
57-300 Kłodzko
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
pon-pt 07:30 - 15:30

 

Biuro w Bystrzycy Kłodzkiej

ul. Okrzei 20
57-500 Bystrzyca Kłodzka
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
umów się telefonicznie

 

Biuro w Kudowie-Zdroju

ul. Główna 26 B
57-350 Kudowa-Zdrój
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
umów się telefonicznie

 

Biuro w Ząbkowicach Śląskich

ul. 1 Maja 7
57-200 Ząbkowice Śląskie
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
umów się telefonicznie

Wszelkie prawa zastrzeżone