Oficjalny Serwis Internetowy Senatora RP

Portal zawiera najnowsze informacje o działalności Senatora RP Aleksandra Szweda

piątek, 09 luty 2018 17:18

Marszałek Senatu i przewodniczący Senatu Hiszpanii o rozszerzeniu Polsko-Hiszpańskiego Forum Parlamentarnego

Marszałek Senatu i przewodniczący Senatu Hiszpanii Marszałek Senatu i przewodniczący Senatu Hiszpanii archiwum Senatora RP Aleksandra SZWEDA

O rozszerzeniu współpracy parlamentarnej rozmawiał 8 lutego 2018 r. marszałek Senatu Stanisław Karczewski z przewodniczącym Senatu Pío García-Escudero Márquezem. Politycy uzgodnili, że jeszcze w trakcie tej wizyty podpiszą list intencyjny o przystąpieniu polskiego i hiszpańskiego Senatu do Polsko-Hiszpańskiego Forum Parlamentarnego. Do tej pory w pracach tego Forum senatorowie nie brali udziału.

Następnie przewodniczący Senatu Hiszpanii Pío García-Escudero Márquez spotkał się z przedstawicielami klubów parlamenarnych. Klub parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość reprezentowali senatorowie: Marek Martynowski, Jerzy Chruścikowski i Aleksander Szwed.

Przewodniczący hiszpańskiego Senatu wraz z delegacją przebywa w Polsce na zaproszenie marszałka Senatu.

Przewodniczący García-Escudero zaproponował, by istniejące Forum Parlamentarne rozszerzyć o Senaty obu państw, gdyż jest to ważne miejsce współpracy parlamentarnej. W ocenie przewodniczącego takie fora są bardzo użyteczne, bo rozmawia się na nich o istotnych sprawach dla obu państw i następnie te kwestie są prezentowane rządom.

Marszałek z zadowoleniem odniósł się do propozycji i zaproponował podpisanie listu intencyjnego, umowy o współpracy w tej sprawie i skierowanie go do przewodniczących Sejmu i Kongresu Deputowanych (izba niższa hiszpańskiego parlamentu). Przewodniczący obu Senatów uzgodnili, że jeszcze w trakcie tej wizyty podpiszą taki list.

Marszałek wyraził zadowolenie, że relacje polsko-hiszpańskie układają się bardzo dobrze.„Hiszpania jest ważnym partnerem handlowym i inwestycyjnym Polski. Zachęcamy hiszpańskich przedsiębiorców do inwestowania w naszym kraju” – mówił S. Karczewski. Zdaniem marszałka istnieje jeszcze duży potencjał rozwoju współpracy handlowej i inwestycyjnej także w zakresie innowacyjności. Podkreślił, że Polska jest dumna z tego, że należy do Unii Europejskiej. Zaznaczył, że polskie społeczeństwo jest nastawione przychylnie do UE. Dodał, że Polsce zależy na jedności i rozszerzaniu Unii. Jak powiedział, Polska sceptycznie odnosi się do Unii dwóch prędkości; chce by Unię tworzyły wolne, równe i solidarne narody. Wyraził przekonanie, że UE pokona obecny kryzys, który nastąpił po Brexicie. Dodał, że Polska chce uczestniczyć w debacie o przyszłości UE. Zaznaczył, że rozwój Polski jest sukcesem Unii.

Przewodniczący Senatu Hiszpanii przypomniał, że Unia narodziła się po to, by nie było w niej więcej niszczących wojen. Jej celem jest obrona i przechowanie wartości, na których została zbudowana - zachowanie państwa prawa, dobrobytu i praw człowieka - mówił. Zaznaczył, że nie tylko do obrony tych wartości została powołana, ale także do ich eksportowania w świat. Podkreślił, że Polska i Hiszpania bronią tych wartości, są dużymi państwami w UE i razem z większością krajów UE podzielają te wartości. Dodał, że zdarzają się nieporozumienia, różnice w poglądach, ale jego zdaniem to są drugorzędne kwestie. „Na szczęście w UE jest wiele płaszczyzn, forów, gdzie można rozmawiać i koordynować poglądy, tak, by rozwijać UE” – powiedział. Zaznaczył, że w Unii rozwijają się ruchy populistyczne i antyeuropejskie i powinni się im przeciwstawić ci, którzy wierzą w rozwój Unii. Podkreślił, że jest optymistą w kwestii przyszłości UE, a Polska i Hiszpania państwa podobne do siebie z uwagi na potencjał, liczbę ludności powinny stworzyć dobry tandem współpracy w ramach UE.

Marszałek zgodził się, że nie można odchodzić od wartości, na których zbudowana została Unia Europejska. Zaprzeczył pojawiającym się głosom, jakoby Polska odchodziła od Unii. Powiedział, że czasami brakuje dobrej komunikacji, dialogu i zrozumienia. Dodał, że Polska obecnie przeżywa okres dużych zmian wewnętrznych nastawionych m.in. na wzmocnienie rodziny, bo, jak powiedział: „silna rodzina oznacza silną Polskę, a silna Polska oznacza silną Europę”.

Podczas wizyty w Polsce przewodniczący hiszpańskiego Senatu spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim, premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Delegacja uda się ponadto do Krakowa, gdzie zaplanowano wizytę w Instytucie Cervantesa, spotkanie z prezydentem Krakowa oraz wizytę w b. niemieckim, nazistowskim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau.

Czytany 3622 razy

moje

Opinie

Zapraszam do poczytania mojego Bloga. Zamieszczam w nim swoje opinie oraz wrażenia z pracy w Senacie RP

ZACZNIJ TUTAJ >>

wokół

Regionu

Najnowsze wiadomości z Dolnego Śląska: co słychać w powiatach: dzierżoniowskim, kłodzkim i ząbkowickim?

CZYTAJ TUTAJ >>

o mnie

Media

Przeczytaj co na mój temat i na temat mojej działalności sądzą media w Polsce i Europie.

CZYTAJ TUTAJ >>

 

Biuro w Kłodzku

ul. Niska 1
57-300 Kłodzko
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
pon-pt 07:30 - 15:30

 

Biuro w Bystrzycy Kłodzkiej

ul. Okrzei 20
57-500 Bystrzyca Kłodzka
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
umów się telefonicznie

 

Biuro w Kudowie-Zdroju

ul. Główna 26 B
57-350 Kudowa-Zdrój
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
umów się telefonicznie

 

Biuro w Ząbkowicach Śląskich

ul. 1 Maja 7
57-200 Ząbkowice Śląskie
tel.: +48 666 042 320
biuro @ senatorszwed . pl

 

godziny otwarcia:
umów się telefonicznie

Wszelkie prawa zastrzeżone